2 Ağustos 2017 Çarşamba

TAKI TÖRENİ


Hayat sınavlarla dolu. İnsanın sınavları olduğu gibi devletlerinde sınavları oluyor tabi. Bazen yanlışlar doğruları silip süpürüyor.  Sonuç hüsran, karamsarlık hatta bir koca çıkmaz olarak karşımıza dikiliyor. Başarısızlık cesaretsizliğimizi torpilliyor.
Umutsuzluğu oldum olası sevmem. Sabrın bir ucunda umut bekler durur. Umudun tükendiği noktada cesaret biter. Hay Allah!.. Yazı tam bir sunum gibi başladı ya.. haydi hayırlısı.
Ben konuşmaya başlayınca  anam tam anlayamadı mı, “ deli bu oğlan deli derdi”  Hal bu ki pek çok ilerleme deli saçması gibi görünen fikirlerden çıkmıştır.  Edisona  ilk başta kendi karısı deli damgasını vurmuştur.  Onun için deliliği peşinen kabulleniyorum. Evet ben bir deliyim. Deliliği kabullendiğime göre yavaş yavaş yumurtlamaya geliyor iş. Koro halinde “ hadi yumurtla, yumurtla!” diye tempo tutulursa daha kolay olacak ağzımızdaki baklayı çıkarmak.
Nihat Mermer’in  bir oğlu oldu ya.. Pideci esnafımız kuşbaşılı pide takmış oğlana. Takmış mı takmış. Sosyal medyada paylaştı gördük. Resimle de ispatlı kanıtlı. Alkışlamak lazım esnafımızı. Takmayabilirdi. Esnafımızın gösterdiği incelik benim hoşuma gitti şahsen. Bundan hoşnut olmayan da olabilir mi olabilir.. Kuşbaşılı pide de olur mu diyen varsa kardeşimize gidip bir fındık altın taksın. Hatta bir fazlası. Hadi görelim.
Tarım ve hayvancılık alanında  bocalayıp duruyoruz. Sorunlar bir türlü bitmiyor. Bakanlar, müsteşarlar, müdürler gelip geçiyor. Destekler, primler vallahi gırıla. Hatta hibeler. Of of! Devlet bu alanda bir şeyler yapıyor mu vallahi yapıyor. Yapmıyor diyen yalan söyler. Dönüm başı mazot desteği, kilo başı buğday desteği, buzağı desteği, kilo başı karkas desteği. Yem bitkileri desteği, tohum desteği daha neler neler.  Özel İdareler tarafından yapılan destekler desen bir başka. Say da say. Bu desteklerin hesabının içinden çıkmak da ayrı bir bürokrasi meselesi. Bunların hesabını tutmaktan tarımcılar üretim aşamasındaki üreticiye bilgi desteği sunmaya fırsat bile bulamıyor desem yeridir.
Çek bir çay daha… kaç para?.  Bizim meydandaki kahveci Hüseyin’de eksiksiz noksansız bir lira.  Sütün litresi yuvarlak hesap bir lira. Buğday kilosu 80 kuruş. Etin kilosuysa elli liraya vardı varacak. Uf uf! Et yemeyen çocuklar saf olur saf.  Sütsüz lifsiz de olmaz. Hepsi de lazım yani sağlıklı yaşam için.
Bugünler de halk arasında sıkça konuşuluyor. Kurbanlık fiyatları uçmuş. Gitmedim görmedim pazardaki durumu ama konuşulan bu. Konuşulanlar beni bile ürküttü desem yeridir. Bakanlık dişi sığır kesimini yasakladı. Doğrumu doğru. Üretici et fiyatlarını görünce dişi sığırı çoktan çıkardı bile elinden. İddia ederim bütün önlemlere rağmen kesilecek. Yeni bir damızlık arayışı sürecini yaşayacağız ülke olarak.  Bir kısır döngü ve çaresizlik velhasıl. 
Çare?...  Gayet basit …. Çare saha da.  Çare birazcık gözlem yapmakta. İneğinden günlük 20 kilo süt alan  üretici yedirip içirdikten sonra 600 lira kazanacak. Çık masrafları sonuç zarar. Erkek hayvanı besleme zorluğundan daha 6 aylık olmadan elinden çıkarıyor üretici. Kim alıyor besici. Sonuç et fiyatları tavan. Tavan yapan et fiyatları karşısında süt ineğini satmak daha karlı geliyor üreticiye.
Kaldır kardeşim üreticiye desteği. Desteği sadece süte ver.   Hayda! bu da nerden çıktı deyip hop oturup hop kalkan süt birliği başkanları bile olur. Kapıma bile dayanırlar mı dayanırlar. Söz ağızdan çıktı. Geri dönüşü yok. Daha iyi fikri olan varsa hodri meydan söylesin.  Söylerlerse de niye bu vakte bekledin diye sorarlar adama.
Sütün alımını yapan mandıracı ya da kurum, kuruluş, şirket her kimse devlet bunlara belli destekler sağlamalı. Vergi indirimi, elektrik indirimi vb.  Bunun karşılığı sütün alım fiyatını yüksek tutmalı. Üretici destelenecekse sattığı sütün alım fiyatıyla desteklenmeli. Sütten para kazanıldığını gören üretici ister istemez dişi sığıra yönelecek. Bu yönelme hem damızlık artışına hem hayvan sayımızın artışına  vesile olacaktır.
Teknik detaylar uzmanların işi. Benim gördüğüm desteklerin şekli tarım ve hayvancılıktaki gelişmeye engel kardeşim.

Takı töreni… herkes sıraya. Sağlıcakla

Hiç yorum yok: